התאמה והגדלת מינון קנאביס רפואי

ככל תרופה, גם המינון של קנאביס רפואי צריך להיות מותאם למצבו של החולה המטופל ולהתקדמות מחלתו.

בעמוד הבא מידע מקצועי הנוגע לאופני התאמה מיטביים של מינון הקנאביס הרפואי, ושל ההליכים הדרושים מול משרד הבריאות והיק"ר (היחידה לקנאביס רפואי) לשינויו ולהגדלתו במידת הצורך.

הדברים שחשוב לדעת ולהכיר

התאמת מינון הקנאביס הרפואי השלבים ההתחלתיים של הטיפול: בתחילת הטיפול בקנאביס רפואי, יש לאפשר לגוף את הזמן הדרוש לו על מנת להסתגל לתרופה, ולכן מומלץ להתחיל ממינון נמוך, ולהעלותו באופן הדרגתי, אחת ל- 3-5 ימים – מעט ולאט, התהליך מצריך זמן וסבלנות.תהליך ההגעה למינון מיטבי, תוך הסתגלותו של הגוף לתכשיר הרפואי, עשוי לארוך פרק זמן שנע בין שבועיים לשלושה חודשים, ויש לבצע את התהליך תוך מעקב צמוד ע"י הרופא או הצוות שהוכשר לכך.

המינון המיטבי יהיה זה שמאפשר מקסימום הקלה בתסמינים עם מינימום תופעות לוואי.

התאמת המינון במהלך השימוש בקנאביס הרפואי בטווח הארוך: על מנת להגיע למינון המיטבי לכל עת ושלב בטווח הארוך, מומלץ לערוך מעקב אחר התסמינים ומידת חומרתם.

ניתן לתעד את מצב התסמינים מהם אתם סובלים בטבלה, ולציין בכל פעם את המינון אותו נטלתם, על מנת להתחקות אחר הקשר בין מצבכם לבין מינוני התכשיר הרפואי.

מתוך כך ניתן להסיק לגבי המינון האופטימלי עבורכם, וזאת בתיאום עם הרופא המטפל.

הגדלת מינון הקנאביס הרפואי: ישנם מטופלים ומצבים בהם מתעורר צורך להגדיל את מינוני הקנאביס הרפואי, בין אם בשל החמרה של המחלה או התפתחותה של סבילות מסוימת לאפקט המרפא.

במצבים אלו, ניתן להגיש בקשה רשמית להעלאת המינון, דרך הרופא המטפל והמוסמך להנפקת רישיונות לקנאביס רפואי, ובמקביל מול היק"ר (היחידה לקנאביס רפואי מטעם משרד הבריאות).

קצב הגדלת המינון המאושר: במרבית המקרים, הגדלה במינונים של קנאביס רפואי תאושר בקפיצות של 10 גר' בכל פעם, וזאת מחשש להתמכרות.

כלומר: במידה ואושר לחולה מינון של 30 גר' לחודש, הוא יוכל להגיש בקשה להגדילו ל- 40 גר' לחודש.

לרוב מומלץ להגיש את הבקשה להגדלת המינון עם מועד חידוש הרישיון, כלומר בתום חצי שנה לכל הפחות מתחילת הטיפול בקנאביס הרפואי.

שאלות נפוצות

  • האם ייתכנו מקרים בהם רישיונו של חולה יישלל כתוצאה מהגשת בקשה להגדלת המינון?
  • כיצד מומלץ לחולי סוכרת ליישם התאמות במינון הקנאביס הרפואי?
  • האם אפקט הורדת רמות הסוכר בדם לאחר נטילת הקנאביס הרפואי משפיע על כלל האוכלוסייה שאינה חולה סוכרת?
  • מהו המינון ההתחלתי המומלץ בטיפול בקנאביס רפואי?
תשובה:

למרבה הצער כן.

היו מקרים בהם חולים דיווחו על שלילת רישיון לקנאביס רפואי בעקבות הגשת בקשה להגדלת המינון.

על מנת למנוע מצב מצער זה, שאינו מאפשר לחולה להיעזר בתרופה, שהיא לעתים קרובות היחידה שמביאה מזור לסבלו, יש להתייעץ עם הרופא המטפל, שימליץ על הגדלת המינון בקפיצות של 10 גר' בכל פעם, בתדירות שאינה עולה על פעם בשישה חודשים.

תשובה:

חולי סוכרת צריכים לעבור את תהליך התאמת המינון בזהירות מכופלת, בשל השפעת הקנאביס הרפואי על רמות הסוכר בדם.

היות והקנאביס הרפואי מוריד את רמות הסוכר בדם, ועל מנת להימנע משינויים קיצוניים או פתאומיים, חולי סוכרת מונחים לנטר את מדדי הסוכר בדמם בשלבים הראשוניים של התאמת המינון וגם במהלך הטיפול לטווח הארוך.

תשובה:

כן, במידה פחותה.

עבור ציבור המטופלים שאינם חולים בסוכרת, קיימת השפעה של ירידה ברמות הסוכר בדם בעקבות נטילת התרופה.

לפיכך, מומלץ להצטייד בארוחה קלה ובריאה של פרי או כריך, אותם ניתן לאכול כשעה לאחר נטילת הקנאביס הרפואי.

תשובה:

המינון ההתחלתי המומלץ יינתן בהמלצת הרופא המטפל.